Info mreža Western Balkans Info Hub objavila je priče korisnika iz regiona Zapadnog Balkana koji su učestvovali u Erasmus+ programu. Western Balkans Info Hub sproveo je istraživanje o Erasmus+ programu kao i o njegovom uticaju i razvoju na Zapadnom Balkanu. Takođe, ističu i značaj razvoja ovog programa koji omogućava mladima profesionalno usavršavanje i priliku za lični razvoj. Erasmus+ program na Zapadnom Balkanu nudi nekoliko ključnih aktivnosti: projekti mobilnosti, projekti izgradnje kapaciteta kao i međunarodna kreditna mobilnost. Projekti mobilnosti uključuju razmjenu studenata, mobilnosti osoba koje su aktivne u radu sa mladima, kao i volonterske projekte. Učešće studenata u projektima mobilnosti je znatno povećano na Zapadnom Balkanu od 2014. godine. Projekti izgradnje kapaciteta omogućavaju organizacijama na Zapadnom Balkanu da učestvuju kao partneri i izgrade svoje kapacitete. Međunarodna kreditna mobilnost omogućava kratkoročnu mobilnost između EU i drugih regiona, uključujući Zapadni Balkan, za studente, istraživače i osoblje.
Regionalna saradnja u okviru Erasmus+ programa na Zapadnom Balkanu promoviše saradnju između institucija i pojedinaca njegujući međusobnu saradnju i regionalnu stabilnost. Ovaj program ima znatan uticaj u regionu po pitanju obrazovanja, učešća mladih kao i društvenu inkluziju.
Uticaj programa je vidljiv i u međukulturalnom povezivanju, a u tom cilju u organizaciji Kancelarije za mlade i Erasmus+ kancelarije održan je u Evropskoj kući događaj pod nazivom „Kultura u pokretu: Erasmus+ kroz međukulturno povezivanje’’ i poseban segment ovog događaja bio je posvećen razmjenjivanju ličnih iskustava među crnogorskim korisnicima ovog programa, ali i stranim studentima koji borave u Crnoj Gori.
Korisnica Erasmus+ programa iz Crne Gore, Amela Frljučkić, istakla je da joj je ovaj program donio izvanredne mogućnosti po pitanju učenja, putovanja kao i upoznavanja drugih kultura i da joj je ovo iskustvo promijenilo život:
„Erasmus mi je pružio nevjerovatnu priliku da putujem, zavirim u nove kulture i učim od inspirativnih profesora. Studiranje na Konzervatorijumu muzike Giuseppe Tartini i na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, ne samo da je unaprijedilo moje muzičke vještine već mi je pomoglo i da se razvijem kao ličnost. Upoznala sam prijatelje za cijeli život, doživjela nezaboravne trenutke i vratila se kući jača, sa većim samopouzdanjem i obogaćena novim perspektivama. Ovo je zaista iskustvo koje mijenja život!’’
Iako je uticaj Erasmus+ programa zaista veliki na Zapadnom Balkanu ipak se suočava sa izazovima kao što su zabrinutost zbog odliva mozgova i potencijala da studenti ostanu u inostranstvu nakon programa razmjene, kao i zabrinutost kada je u pitanju stopa učešća u ovom programu.
Erasmus+ program nudi različite akcije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport gdje se pruža mogućnost za usavršavanje i razvijanje vještina. O pravilima i mogućnostima prijave možete pročitati u programskom vodiču za Erasmus+ program.
Erasmus+ je više od prilike za pojedince, to je most za saradnju i rast, posebno u regionima poput Zapadnog Balkana. Uz podsticanje regionalne saradnje, Erasmus+ takođe pomaže učesnicima da razviju širu evropsku perspektivu.